SKOLYOZDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

SKOLYOZDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

SKOLYOZDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

 

Skolyoz teşihisi konulduğunda veya şüphe edildiğinde bu konuda deneyimi olan bir merkezde periyodik takip altına girmek gereklidir. Her skolyoz için cerrahi tedavi gerekmeyebilir.

 

TEDAVİYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER;

•          Hastanın yaşı

•          Eğrilin derecesi ve lokalizasyonu

•          Ergenlik dönemine girip girmemesi

•          Eğriliğin ilerme durumu

•          Kişisel faktörler

•          Cerrahi ekibin tecrübesi ve imkanlar

 

0-20 derecelik skolyozlarda gözlem uygulanır. Belirli aralıklar ile hasta muayene edilir ve skolyoz filmleri yenilenir Omurga cerrahının değerlendirilmesi sonucu takip şekli değişebilir.

 

KORSE TEDAVİSİ

20-40 derece arasındaki skolyozlarda uygulanır. Nöromusküler skolyozlarda ugyulanmasının bir faydasının olmadığı düşünülmektedir. Doğumsal (konjenital) skolyozu olan hastalarda uygulanması tartışmalıdır.

Birçok farklı korse mevcuttur. Korse tedavisi ve en uygun korse için omurga cerrahı ile iletişime geçilmesi gereklidir.

Korse tedavisi ile eğriliğin düzeltilmesi beklenmez. Korse tedavisi ana hedeflerinin ilerlemesinin önlenmesi veya yavaşlatılmasıdır.

 

CERRAHİ TEDAVİ

40 derecenin üzerindeki eğriliklerde veya 1 yıl içinde 10 dereceden fazla artan eğriliklerde uygulanır.

 

MANYETİK ROD TEKNİĞİ

10 yaş ve altındaki çocuklarda görülen skolyoza genel olarak erken dönem skolyoz adı verilir. Bu yaş grubundaki çocuklarda vücut ve omurganın gelişimi devam ettiğinden yapılacak cerrahi hem skolyozu kontrol etmeli ve aynı zamanda omurgada süren gelişimin önüne geçmemelidir. Bu yaş grubunda uygulanan cerrahide en son yenilik MANYETİK ROD tekniğidir. Bu teknik sayesinde küçük yaştaki çocuklara eski tekniklerin aksine her 6 ayda bir tekrarlayan ameliyat gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Hastalara 2-3 aylık aralar ile poliklinik ortamında herhangi anestezi veya ağrı kesici gerekmeksizin uzatma işlemi yapılır.

 

ENSTRUMANTASYON VE FÜZYON

Cerrahi tedavide uygulanan bir diğer teknik füzyon ameliyatıdır. Bu teknik genellikle 10 yaş üzerindeki veya omurga gelişiminin tamamlandığı durumlarda uygulanır. Bu ameliyat ile skolyoza dahil olmuş omurga kısımları skolyozun düzeltilmesi sonrası birbirlerine kaynatılır. Ameliyat sonrası dönem skolyozun tipine, hastaya göre, kaç omurganın ameliyata dahil edildiğine göre değişkenlik gösterebilir

 

RANDEVU TALEP EDİN